VARRATOS VS. VARRAT NÉLKÜLI CSŐ
A varratos és varrat nélküli acélcsöveknek, zártszelvényeknek, megvannak a saját előnyei és alkalmazási területei a csőhajlítás, megmunkálás során. A következő pár sorban bemutatjuk a két csőtípus főbb jellemzőit, felhasználásuk előnyeit és területeit.
VARRATOS CSÖVEK:
A hegesztett acélcsövek hengerelt lemezből (szalagból) készülnek. A varrat elhelyezkedése alapján kétféle hegesztett csőtípust különböztetünk meg:
Hosszvarratos: A csőgyártás alapanyaga hasított szalag. Ennek szélessége és vastagsága a gyártani kívánt cső paramétereitől függ. Ezt hengerítik a megmunkálás során, majd a széleit felhevítve egymáshoz hegesztik, (pl indukciós hevítéssel). A hegesztés következtében keletkező külső, belső kitüremkedést lehűlés után forgácsolással elmunkálják. Külső varrat esetén ez minden esetben megtörténik, belső varrat esetén ez opcionálisan kérhető (varratkiszedett varratos cső). A varrat feszültség mentesítése és a cső végső szabályozása, egyengetése után a kívánt méretre darabolják és kötegelik a csöveket. Folyadék vagy gáz szállításra készült csövek varratait nyomáspróbával ellenőrzik.
Spirálvarratos: Az egyforma szélességű acélszalag alapanyagot három, ferdén elhelyezett görgő között spirál alakban tekerik fel úgy, hogy a kívánt átmérőt kapják, majd a szalag oldalait összehegesztik. Ezzel a gyártási móddal különböző átmérőjű csöveket lehet gyártani azonos szélességű acélszalag használatával.
Jellemző felhasználási területeik: víz-és gázvezeték, fűtéscső valamint acélszerkezetek építése. Rozsdamentes, szálcsiszolt minőségben alkalmasak díszítő vagy látványelemekhez.
VARRAT NÉLKÜLI CSÖVEK:
A varrat nélküli acélcsövek legfőbb előnyét kiemelkedő szilárdságuk jelenti. A hegesztett termékekhez képest sokkal ellenállóbbak a külső hatásokkal szemben. Ennek köszönhetően kiválóan alkalmasak nyomásálló berendezések és acélszerkezetek gyártásához.
A csőgyártás módszere alapvetően kétféleképpen történhet:
Melegalakítás: hengerelés: dugós hengersorokkal – jellemzői: nagy termelékenység, széles csőválaszték, viszonylag egyszerű hengerlőszerszám, technológiai hajlékonyság és kissorozatok hengerelhetősége jellemzi. Manapság a varrat nélküli csőgyártás közel fele így készül.
Hidegalakítás: gyakorlatban alkalmazott alakítási eljárások: a hideg- (félmeleg) hengerlés; a hideghúzás dugón, hosszú tüskén és repülőtüskén, dugó nélküli és más húzóeljárások; a hidegredukálás; illetve az előző eljárások kombinációja.
Jellemző felhasználási területeik: az épületgépészet, az acélszerkezet-gyártás és a gépgyártás, de használják éghető vagy gyúlékony anyagok szállítására is. Másik nagy előnyük, a hegesztés hiánya és az abszolút sima felület lehetővé teszi használatukat az ivóvízellátás csővezetékeiben, illetve a gáz- és olajiparban is. Az olyan létesítmények esetén, ahol kiemelten fontos a szilárdság és a megbízhatóság – például atomerőművek, szénbányák és olajfúrótornyok – szintén a varrat nélküli acélcsövek jelentik a legjobb megoldást.
Ahol magas fokú tisztasági követelmények vannak, gyógyszeriparban vagy a mikroelektronikai gyártásban, a varrat nélküli csövek használata előnyös lehet, mivel minimalizálja a szennyeződések lerakódásának lehetőségét a cső belsejében.
Összegezve, elmondható, hogy a varratos, varratmentes minőség kiválasztását jelentősen befolyásolja, hogy a felhasználás milyen környezetben, milyen feltétel rendszer mellett (magas fokú tisztaság, nagy nyomású környezet, külső megjelenés fontossága) milyen funkciót lát majd a kívánt termék, költséghatékonyan.
A megfelelő típusú alapanyag kiválasztásában, megtalálásában, megmunkálásában tud segíteni önöknek a HÉFAL Kft.:
- Technológiához igazítva (több, mint 50 éves tapasztalat),
- Beszerzésében (széleskörű beszállítói kör),
- Darabolásában (tárcsás, lézeres),
- Csőlézer megmunkálásában (akár varrat pozícionálással),
- Hajlításában (varratos, varratmentes, varrat kiszedett csövek , akár varrat pozícionálással),
- Csővég megmunkálásában (peremezés, szűkítés, tágítás, lapítás, lyukasztás, visszavágás),
- Nyakazásában,
- Forgácsolásában.